Ve kterých horninách a kde se NOA v České republice mohou vyskytovat

Horniny, které mohou obsahovat azbestové minerály lze, velmi zjednodušeně, rozdělit na dvě základní skupiny, a to na: (1) horniny s tzv. hadcovým azbestem (chryzotilem) a (2) na horniny obsahující amfibolový azbest, který je v podmínkách České republiky nejčastěji reprezentován jednoklonným amfibolem tremolit-aktinolitové řady. Z hlediska geneze a chemismu se v naprosté většině případů jedná o bazické (44 – 52% SiO2, tj. oxidu křemičitého v chemické analýze) a/nebo ultrabazické (< 44% SiO2) vyvřeliny a jejich přeměnou vzniklé metamorfity. Mineralogicky jde pak o horniny, které jako podstatnou primární horninotvornou složku obsahují amfiboly, pyroxeny nebo olivín. Azbesty vznikají jako produkt postgenetických alteračních přeměn (např. serpentinizace nebo uralitizace) těchto primárních mafických minerálů nebo se vyskytují jako výplň puklin a trhlin. Jelikož jsou tyto procesy závislé na určitých mineralogicko-chemických předpokladech, omezuje se případný výskyt azbestových vláken pouze a právě na určité druhy hornin. To však v žádném případě neznamená, že každá z těchto „vhodných“ hornin musí nutně azbestová vlákna obsahovat.

Škála hornin, potenciálně obsahujících amfibolový azbest, je nepoměrně širší, než jsou horniny s chryzotilem a je představována zejména některými bazickými vyvřelinami (gabry a především proterozoickými bazalty - spility) nebo jejich přeměněnými ekvivalenty převážně nízkého nebo středního stupně metamorfózy (hlavně zelenými břidlicemi nebo amfibolity). Amfibolové azbesty pak mohou být rovněž vázány na vybrané, poměrně vzácně se vyskytující, vyvřelé horniny ultrabazického složení (například peridotity typu lherzolitu nebo dunitu) a metamorfovaná ultrabazika (aktinolitové a tremolitové břidlice, popřípadě krupníky nebo serpentinity). Naproti tomu hadcový azbest, tj. chryzotil je přítomen prakticky pouze v metamorfovaných ultrabazitech, jmenovitě serpentinitech (hadcích).

Splity, zelené břidlice, amfibolity a hadce tak reprezentují hlavní typy hornin potenciálně obsahující azbest v rámci České republiky. Význam jiných hornin, například krystalických vápenců nebo dolomitů, jako možných nositelů přirozeně se vyskytujících azbestů je zcela okrajový. Německá norma TRGS 517 ve své příloze 1 uvádí i další horniny, které mohou potencionálně obsahovat azbestové minerály. Jedná se především o některé druhy bazických nebo alkalických efuziv, jmenovitě bazalt, bazanit, tefrit a fonolit (znělec). Jak však upozorňují Mašek et al. (2014), tyto kenozoické vulkanity jsou na území České republiky zcela bez azbestových minerálů. Neexistuje jediný, geologicky a petrograficky racionálně podložený důvod je považovat za možné rizikové horniny z hlediska obsahu přirozeně se vyskytujícího azbestu.

Území České republiky je tvořeno dvěma základními regionálně geologickými celky s odlišnou geologickou minulostí a s rozdílným stářím. Čechy a většina Moravy a Slezska jsou součástí Českého masívu, který náleží do tzv. hercynského (variského) horstva, vzniklého vrásněním během devonu a karbonu přibližně před 380 – 300 milióny lety. Plošně menší část Moravy a Slezska, zhruba ležící na východ od linie Znojmo – Ostrava, pak náleží vnějším okrajovým částem orogénu Západních Karpat, který je součástí mladšího alpinského horstva vzniklého během křídy a zejména terciéru. S ohledem na skutečnost, že výskyty hadcového i amfibolového azbestu jsou vázány na vyvřelé a metamorfované horniny vhodného chemického a mineralogického složení, lze za území „azbestové sterility“ v rámci České republiky označit geologické jednotky, tvořené sedimentárními horninami. Mezi oblasti bez výskytu azbestových minerálů na území České republiky je tak možno zařadit víceméně celou jednotku Vnějších Západních Karpat, tvořených výhradně mezozoickými a terciérními sedimenty. V rámci části České republiky, geologicky tvořené Český masivem, pak k územím bez povrchových výskytů azbestonosných hornin patří (Mašek et al. 2014):


Lze tedy konstatovat, že plošný rozsah geologických jednotek, obsahujících horniny bez přítomnosti azbestových minerálů je na současném povrchu České republiky nepoměrně větší než hornin s možným obsahem azbestu. Zároveň platí, že všechny horniny na území České republiky, které potenciálně obsahují azbestové minerály, jsou prvohorní (paleozoické) nebo starší (proterozoické) a budou tedy vázány na oblasti, které vznikly před variským vrásněním nebo v době jeho působení. Konkrétně se bude jednat o vhodné vyvřelé nebo přeměněné horniny bazického nebo ultrabazického chemismu, vystupující v rámci šesti základních tektonometamorfních jednotek Českého masívu (Obr. 1):

  1. moldanubické oblasti (moldanubika),
  2. kutnohorsko-svratecké oblasti, která bývá v současnosti pojímána jako součást moldanubika s.l.,
  3. středočeské oblasti (bohemika) neboli tepelsko-barrandienské oblasti,
  4. krušnohorské oblasti (saxothuringika s.s.) neboli sasko-durynské oblasti,
  5. lužické oblasti (lugika) neboli západosudetské oblasti,
  6. moravskoslezské oblasti (moravosilezika).
Obr. 1 Schéma základního regionálně geologického členění Českého masivu (Chlupáč et al. 2002)

Geograficky jsou tělesa hornin s potencionálním obsahem azbestu soustředěna především ve středních, západních a jižních Čechách, na západní a jižní Moravě a v podhůří Krkonoš, Orlických hor a Jeseníků. Po stránce regionálně geologické lze případný výskyt tzv. přirozeně se vyskytujících azbestů v České republice omezit na následující horninové komplexy, respektive geologické jednotky:

Obr. 2 Schematická mapa rozšíření a stratigrafického členění středočeské oblasti s dobře viditelnými pruhy proterozoických vulkanitů – spilitů (Chlupáč et al. 2002)






Plošné rozšíření výše uvedených vyvřelých a metamorfovaných hornin bazického a ultrabazického chemismu na území České republiky je patrné ze Specializované signální mapy výskytu azbestu v horninách.

Citovaná literatura